پرویز فنی‌زاده
پرویز فنی‌زاده

" پرویز فنی‌زاده (زاده ۷ بهمن ۱۳۱۶ تهران– درگذشته ۵ اسفند ۱۳۵۸ تهران) بازیگر تآتر، سینما و تلویزیون ایرانی و پدر دنیا فنی‌زاده است. "

نام اصلی     پرویز فنی‌زاده
زمینه فعالیت     سینما، تآتر، تلویزیون
تولد     ۷ بهمن ۱۳۱۶
تهران
مرگ     ۵ اسفند ۱۳۵۸ (۴۲ سال)
تهران
مدفن     بهشت زهرا
ملیت     ایرانی
پیشه     بازیگر
سال‌های فعالیت     ۱۳۳۷
همسر(ها)     هایده غیوری (۱۳۵۸–۱۳۴۵)
فرزندان     دنیا، هستی

دایی جان ناپلئون - ناصر تقوایی سلطان صاحبقران - علی حاتمی
۱۳۵۸ اعدامی (محمدباقر خسروی) ۱۳۵۷ سرخ‌پوست‌ها (غلامحسین لطفی) ۱۳۵۷ قدغن (علیرضا داودنژاد) ۱۳۵۷ باغ بلور (ناصر محمدی) ۱۳۵۶ جمعه (کامران قدکچیان) ۱۳۵۴ شام آخر (شهیار قنبری) ۱۳۵۴ بوف کور (کیومرث درم‌بخش) ۱۳۵۴ گوزن‌ها (مسعود کیمیایی) ۱۳۵۲ تنگسیر (امیر نادری) ۱۳۵۲ قربون هرچی خوشگله (نظام فاطمی) ۱۳۵۱ غریبه (شاپور قریب) ۱۳۵۰ رگبار (بهرام بیضایی) ۱۳۴۸ گاو (داریوش مهرجویی) ۱۳۴۴ خشت و آینه (ابراهیم گلستان)
پرویز فنی‌زاده در ۵ اسفند ۱۳۵۸ بر اثر بیماری کزاز در ۴۲ سالگی در بیمارستان ایرانمهر تهران درگذشت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد. نقش او در فیلم سینمایی «اعدامی» که وی در آن زمان در آن مشغول ایفای نقش بود، با مرگش ناتمام ماند رضا کرم رضایی در آن فیلم به جای او بازی کرد.
فنی‌زاده در تهران متولد شد. پیش از آن که فعالیت هنری را آغاز کند حروف‌چین و مصحح روزنامه اطلاعات بود. وی در سال ۱۳۳۷ در کلاس‌های هنرهای دراماتیک شرکت نمود. او در سال ۱۳۳۷ «گروه تئاتر گل سرخ» را با همکاری چند تن از دوستانش تشکیل داد و بعدها به «گروه پاسارگاد» پیوست و فعالیت هنری‌اش را در تئاتر دنبال کرد. او در سال ۱۳۵۲ به خاطر بازی در فیلم رگبار جایزه بهترین نقش اول مرد را از جشنواره سینمایی سپاس گرفت. وی در مدت ۲۰ سال کار هنری در بیش از ۱۹ فیلم سینمایی، از جمله تنگسیر، و ۷۰ نمایش، از جمله پهلوان اکبر می‌میرد، نقش بازی کرد. وی پس از بازی در دو سریال تلویزیونی سلطان صاحبقران و دایی‌جان ناپلئون، به محبوبیت زیادی دست یافت. پرویز فنی‌زاده پدر دنیا فنی‌زاده، هنرمند عروسک‌گردان می‌باشد.
رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب