جعفر بزرگی
جعفر بزرگی

" جعفر بزرگی (زادهٔ ۱۳ اردیبهشت ۱۲۹۶ در تهران - درگذشتهٔ ۵ مرداد ۱۳۸۵ تهران) خواننده و هنرپیشه سینما و تلویزیون ایران بود. "

نام اصلی     جعفر بزرگی
زمینه فعالیت     سینما و تلویزیون
تولد     ۱۳ اردیبهشت ۱۲۹۶
تهران
مرگ     ۵ مرداد ۱۳۸۵ (۸۹ سال)
تهران
علت مرگ     عارضه قلبی و کهولت سن
محل زندگی     تهران
مدفن     قطعه هنرمندان بهشت زهرا
ملیت     ایرانی
پیشه     بازیگر و خواننده

زیر آسمان شهر (۱۳۸۰) بازیگر میهمان پدرسالار (۱۳۷۴) همسران (۱۳۷۳)، بازیگر مهمان این خانه دور است (۱۳۷۰–۱۳۷۴) کیف انگلیسی (مجموعه تلویزیونی) در قلب من آژانس دوستی پهلوانان نمی‌میرند کهنه‌سوار (مجموعه تلویزیونی) پزشکان (مجموعه تلویزیونی) ‏ خانه من کجاست؟ ‏ نوعی دیگر رانت‌خوار کوچک چراغ جادو (۱۳۷۹–۱۳۸۰ همایون اسعدیان) شبکه
کوچولوی خوش‌شانس (۱۳۸۳) سگ‌کشی (۱۳۷۹) شور عشق (۱۳۷۹) آسمان پرستاره (۱۳۷۸) سهراب (۱۳۷۸) درخت گلابی (۱۳۷۶) سفر شبانه (۱۳۷۶) ماه و خورشید (۱۳۷۴) پرتگاه (۱۳۷۲) خسوف (۱۳۷۱) دیگه چه خبر؟! (۱۳۷۰) مدرسه پیرمردها (۱۳۷۰) افسانه آه (۱۳۶۹) بچه‌های طلاق (۱۳۶۸)
جعفر بزرگی در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۸۵ در ۸۹ سالگی به دلیل عارضه قلبی و کهولت سن درگذشت. پیکر او در ۶ مرداد ۱۳۸۵ در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

زندگی‌نامه

تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دبستان هدایت و دارالفنون گذراند. سینما سبب علاقه‌مندی وی به هنر شد. با گوش‌کردن به صفحات مختلف گرامافونی که پدر او برای او خریده بود به استعداد درونی که همان صدای خوشش بود، پی برد. در سینما سپه فعالیت هنری تئاتری و سینمایی خود را ادامه داد و با افتتاح رادیو ژاندارمری و رادیو شهربانی با حسین شهبازیان، فعالیت هنری خود را در این مراکز ادامه داد. بزرگی کنسرت‌هائی هم به همراهی حسینعلی وزیری‌تبار و یوسفی در تئاتر تهران اجراء کرد و صفحاتی از خود باقی گذاشت. با افتتاح رادیو اصفهان، برای فعالیت در آن رادیو به ا صفهان رفت. این پیشکسوت که در برنامه‌های کودک و نوجوان در قالب ترکیبی و نمایشی شبکه‌های سراسری و جام جم نیز فعال بود و اول تیر ماه ۱۳۸۵ با حضور در برنامهٔ رنگین‌کمان شبکهٔ تهران از خاطرات خود در برنامه‌های کودک سخن گفت.
رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب