حسام‌الدین سراج
حسام‌الدین سراج

" حسام‌الدین سراج (۲۶ مرداد ۱۳۳۷، اصفهان)، خواننده موسیقی سنتی ایرانی و نوازندهٔ سنتور و سه‌تار اهل ایران است. وی در خرداد ۱۳۹۳ به مدت چهار سال به عنوان یکی از ۲۵ عضو شورای عالی بنیاد باران انتخاب شد، او همچنین سرپرستی گروه موسیقی سنتی ایرانی «بیدل» را نیز به عهده دارد. "

نام اصلی    حسام الدین سراج
تولد    ۲۶ مرداد ۱۳۳۷ (۶۰ سال)
ملیت    ایرانی
سبک‌(ها)    موسیقی سنتی ایرانی
ساز(ها)    سنتور و سه‌تار
سال‌های فعالیت    ۱۳۵۷ تا کنون
دانشگاه    دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران
آلبوم معروف    آلبوم شمس الضحی، آلبوم باغ ارغوان، آلبوم نگاه آسمانی، آلبوم شرح فراق

سراج مبدع برنامه تخصصی آموزشی آیین آواز است که توسط علی شیرازی در فرهنگسرای ارسباران بنیانگذاری شد. به گفته شیرازی در نطق افتتاحیه‌اش در نخستین نشست آیین آواز، فکر اولیه این برنامه را سراج در زمانی که این دو در خلال برگزاری شب آواز ایرانی به مدیریت اولیه شیرازی با هم در ارتباط بودند با او در میان گذاشته بود. در نهایت آیین آواز با افزودن ایده‌های خود شیرازی به شکل فعلی درآمد و شروع به کار کرد.


    همپای جلودار
    نینوا ۱
    نینوا ۲
    باغ ارغوان
    وصل مستان
    شمس الضحی
    یاد یار
    ۱۳۷۲: آفاق عشق نظامی (خسرو شیرین، لیلی مجنون)
    طریقت عشق
    ۱۳۷۴: آینه رو
    ۱۳۷۴: بوی بهشت
    ۱۳۷۵: دل‌آرا
    بی نشان
    نگاه آسمانی
    نرگس مست
    شهر آشنایی
    ۱۳۷۸: شرح فراق
    رویای وصل
    ۱۳۸۲: وداع
    ۱۳۸۲:نازنین یار
    ۱۳۸۳: عشق و مستی
    ۱۳۸۳: ماه نو
    ۱۳۸۴:آئینه و آه
    ۱۳۸۷: قصه گیسو
    ۱۳۸۸: جام الست
    ۱۳۹۰: راه بی‌نهایت
    ۱۳۹۱: خوشا سرو
    ۱۳۹۳: مسیحا
    ۱۳۹۴: لب خوانی باران
    گریهٔ بی بهانه

برخوردها در ایران

لغو کنسرت در کرمانشاه

در روزهای ۱۸، ۱۹ و ۲۰ تیر ۱۳۸۹ حسام‌الدین سراج به کمک جمعیت دانشجویی امام علی در شهر کرمانشاه کنسرتی را تدارک دیده بودند که در اولین روز اجرای خود با قفل کردن درهای ورودی لغو شد. در اولین شب اجرای کنسرت عده‌ای که بلیت‌های کنسرت را در دست دارند به محل برگزاری کنسرت مراجعه می‌کنند و عده‌ای دیگر در خارج از تالار مانع حضور مردم در تالار می‌شوند و پس از مدتی مسئولان اجرای کنسرت در روزهای بعد را هم لغو می‌کنند. این درحالیست که نیروی انتظامی در محل حضور پیدا می‌کند ولی عملاً هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد. حسام‌الدین سراج در گفتگو با ایسنا چنین شرح می‌دهد:

    شب گذشته عده‌ای جلوی در سالن «انتظار» را زنجیر بستند و به مردمی که برای دیدن کنسرت آمده بودند، اجازه ورود به سالن ندادند و ما هم نتوانستیم برای اجرا وارد سالن شویم.

در پی اقدام سراج، علی اکبر مرادی نوازنده و استاد تنبور نیز از برگزاری کنسرت در کرمانشاه منصرف شد.

حسام‌الدین سراج در ۲۶ مرداد ماه سال ۱۳۳۷ در اصفهان چشم به جهان گشود. ایشان فرزند سید محمدرضا سراج است و دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس معماری از دانشگاه شهید بهشتی و دکترای پژوهش هنر از دانشگاه هنر می‌باشد.

وی، موسیقی را از سیزده سالگی با آموختن تنبک آغاز کرد. سپس سنتور را نزد سیروس ساغری آموخته و برای تکمیل آن از اساتیدی چون فرامرز پایور، رضا شفیعیان و پشنگ کامکار بهره گرفت. همچنین در زمینهٔ آواز از محضر محمود کریمی و محمدرضا شجریان استفاده کرد. بزرگترین مشوق وی در تحصیل علم و هنر پدرش بود. او بر علوم قدیمه و ادبیات احاطه داشت و از صدای خوش آهنگی برخوردار بود و با اساتید ادب و هنر نظیر جلال الدین همائی، تاج اصفهانی، حسن کسائی و… حشر و نشر داشت، به همین جهت فضائی مستعد برای تربیت فرزندانش فراهم آورده بود.

وی علاوه بر آواز، در برخی از آثارش آهنگ‌سازی را نیز به عهده داشته و با نواختن سنتور و سه‌تار نیز آشنایی دارد. همچنین در دانشکده هنرهای زیبا بحثی تحت عنوان شناخت هنر را تدریس می‌کند. او، علاوه بر ایران، کنسرت‌های فراوانی در کشورهای مختلف داشته‌است.

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب