خلیل آزمون
خلیل آزمون

" خلیل آزمون بازیکن ترکمن تبار سابق تیم ملی والیبال ایران و مربی فعلی والیبال اهل ایران است. "

او در در سال ۱۳۶۲ به صورت حرفه‌ای ورزش والیبال را آغاز کرد و دو سال بعد در سال ۱۳۶۴ به عضویت تیم ملی جوانان ایران درآمد و در سال ۱۳۶۵ عضو تیم ملی بزرگسالان شد و تا سال ۱۳۷۰ عضو تیم ملی والیبال ایران بود. او در سال ۱۳۸۰ مربی گری را با تیم نئوپان گنبد در سوپر لیگ باشگاه‌های ایران آغاز کرد و تا به حال سرمربی تیم‌های گل گهر سیرجان و برق کرمان و جواهری گنبد بوده‌است، او همچنین مذاکراتی را با باشگاه کازان انجام داد ولی به توافق نرسیدند. او پدر سردار آزمون است.

خلیل آزمون پدر سردار آزمون معتقد است بسیاری از اخبار منتشر شده در خصوص فرزند وی نادرست است و همچنین وی بر این باور است هنوز زمان رفتن سردار از روسیه فرا نرسیده است. همچنین وی در خصوص علاقه باشگاه های اروپایی به پسرش گفته است.


خلیل آزمون در گفت‌‌وگو با خبرگزاری فارس، با انتقاد از برخی اظهار داشت:


از برخی تعجب می‌کنم اخباری را منتشر می‌کنند که صحت و سقم ندارد و از پایه و اساس دروغ است. این در حالی است که من به عنوان پدر سردار و تنها فردی که تمام ماجرا را می‌داند در ایران هستم و تعجب می‌کنم چرا درباره سردار از من سؤال نمی‌کنند و بعضا منبع خبر آنها رسانه‌های بیگانه به شمار می‌رود.

وی ادامه داد:


مگر سردار ایرانی نیست؟! مگر او در تیم ملی افتخارآفرینی نمی‌کند؟! آیا این دوستان خسته نشدند از بس شایعه پراکنی می‌کنند و این کارها جز اینکه خود و رسانه‌شان را خراب کنند حاصل دیگری ندارد. سردار همین الان در تمرینات روبین کازان در اتریش حضور دارد اما دوستان طور دیگری می‌نویسند که به واسطه آن، خودشان را خراب می‌کنند. 

آزمون تاکید کرد:


من پدر سردار هستم و من هم دوست دارم سردار در بهترین‌ تیم‌های دنیا بازی کند اما ما مسائل را یک جور می‌بینیم و افراد دیگر جور دیگر می‌بینند. در حال حاضر در کنار سردار آد‌م‌های بزرگی حضور دارند و من هم به عنوان یک ورزشکار فقط 40 سال عمرم را در رشته والیبال سپری کردم و به نظر شما آیا نحوه قرارداد بستن را نمی‌دانم؟! به نظر شما تا این اندازه نادان هستیم که قرارداد 10 ساله امضا کنم؟

وی افزود:


بحث قربان بردیف به میان آمد. سرمربی که در پیشرفت و روند رو به رشد سردار بیشترین سهم را داشته است. در واقع با برنامه‌ریزی‌هایی که با بردیف داشتیم پله پله موجب پیشرفت سردار شدیم و مطمئن باشید بردیف فردی است که اصلا و ابدا به منافع شخصی و مالی فکر نکرده و فقط به پیشرفت روزافزون سردار فکر کرده و تمرکز می‌کند. درباره بردیف باید بگویم که نسبت به این آدم حتی از خودم هم بیشتر مطمئن هستم. 

پدر مهاجم تیم ملی تصریح کرد:


هیچ کسی از پول بدش نمی‌آید و من هم می‌توانم به تیم‌های بزرگ بروم و پول‌های زیادی بگیرم اما باید آینده را هم نگاه کرد و پله پله پیش رفت. تعجب می‌کنم چرا منابع‌شان سایت‌های روسی و ترکیه‌ای شده و از من سؤال نمی‌کنند؟ مطمئن باشند که من دروغ نمی‌گویم و تمام حقیقت ماجرا را می‌گویم. در این مدت سردار با قراردادهای یکساله به تیم‌های مختلف رفته و در این قراردادها بندهای متفاوت و مختلفی وجود داشته است اما کجای دنیا در مورد بندها و مبلغ قرارداد بازیکنان توضیح می‌دهند. الان هم طوری با روبین کازان قرارداد بسته‌ایم که همین امروز هم اگر بخواهیم می‌توانیم قرارداد سردار را فسخ کرده و متضرر هم نشویم.

مردم و هواداران سردار به او لطف دارند و دوست دارند او در بهترین تیم‌های اروپایی بازی کند و من هم دوست دارم این اتفاق بیفتد اما هر چیزی به وقتش. فکر و ذکر ما در حال حاضر فقط جام جهانی است. ضمن اینکه الان 4 نفر از بهترین مربیان دنیا بالای سر سردار او را رصد می‌کنند. حتی مربی بزرگی مثل کی‌روش 5 روز میهمان باشگاه روستوف بود و خیلی مسائل را از او یاد گرفتم. کی‌روش افکار حرفه‌ای دارد و مربیانی در اندازه‌های کی‌روش، سردار را رصد می‌کنند و اینطور نیست که روی هوا قرارداد ببندیم و آنقدر هم آدم‌های نادانی نیستیم که با یک فرد قرارداد 10 ساله ببندیم. در کجای دنیا بازیکن با شخص قرارداد می‌بندد؟ همه جا بازیکنان با باشگاه‌ها قرارداد می‌بندند و ما همین این کار را کردیم.

 خلیل آزمون تاکید کرد:


اما برخی رسانه‌ها اینطور می‌نویسند که ما قرارداد 10 ساله امضا کرده‌ایم. این در حالی است که ما پله پله پیش می‌رویم و موفق هم بوده‌ایم. هر چند که اعتراف می‌کنم در یک مواردی در حق سردار ناموفق بودم. البته مردم لطف دارند و می‌گویند سردار بازیکن موفقی به شمار می‌رود اما به نظرم، خودم یک جاهایی در حق سردار ضعیف عمل کردم. البته نه در بحث قرادادی یا فوتبالی. بلکه از لحاظ بنیه و آمادگی جسمانی که البته تمام بازیکنان آسیایی همین شرایط را دارند و هیچ گاه شرایط‌شان به بازیکنان اروپایی نمی‌رسند. سطح آسیا همین است و نه سردار بلکه بازیکنان کره‌ای و ژاپنی نیز در فوتبال اروپا با همین مشکلات مواجه هستند. 

پدر سردار آزمون افزود:


بنابراین باید قدم به قدم جلو رفت مانند مهدی مهدوی‌کیا که در زمان مناسب به فوتبال آلمان رفت و چندین سال در فوتبال ماشینی این کشور دوام آورد و درخشید. ما هم دوست داریم سردار در بهترین زمان به لیگ‌های برتر دنیا برود. 

وی در مورد اینکه گفته می‌شود روبین کازان بر سر انتقال سردار با بشیکتاش به توافق رسیده است، گفت:


اصلا چنین موضوعی مطرح نیست و سردار چون با روبین کازان یک سال دیگر قرارداد دارد باید در این تیم بازی کند. ضمن اینکه تا وقتی در این دنیا باشم به هیچ وجه اجازه نمی‌دهم سردار یک روز هم در فوتبال ترکیه بازی کند. جالب اینکه رسانه‌ها هم به آن دامن می‌زنند و بعد هم می‌نویسند این موضوع شایعه است. اگر شایعه است چرا اینطور می‌نویسید؟! با احترام به مردم و هواداران سردار باید بگویم که الان وقت رفتن سردار نیست. او باید بماند تا هم قرارداد یکساله‌اش با کازان تمام شود و هم اینکه در آستانه جام جهانی بتواند در کشور میزبان این جام بیشتر از گذشته با فضای روسیه آشنا شود. 

خلیل آزمون یادآور شد:


هیچ کسی لیگ روسیه را ندیده و نسبت به این موضوع هم گله دارم که چرا وقتی شرایط لیگ این کشور را نمی‌دانند اینطور می‌نویسند این لیگ ضعیف است. تیم‌های باشگاهی روسیه بسیار قدرتمند هستند و اصلا نباید تیم‌های باشگاهی این کشور را با تیم ملی آن مقایسه کرد. الان زنیت فقط 300 میلیون یورو کف هزینه‌هایش برای این فصل به شمار می‌رود و مربی مثل مانچینی برای مربیگری به روسیه می‌رود. به نظر شما آیا چنین مربیانی حاضرند به لیگ‌های آسیایی بیایند؟ تعجب می‌کنم چرا می‌گویند لیگ برتر روسیه ضعیف است. 

وی افزود:


در حال حاضر بهترین مربیان دنیا و تیم‌ها در حال رصد کردن عملکرد سردار هستند و من اینطور سؤال می‌کنم که آیا کی‌روش هم در آستانه جام جهانی همینطور نشسته و به شرایط بازیکنان تحت نظرش در تیم ملی کاری ندارد؟ به نظر شما فقط در این اوضاع و احوال من همه چیز را می‌دانم و کی‌روش و بردیف هیچ چیزی نمی‌دانند؟ بردیف دنبال پول نیست و فقط پیشرفت سردار آزمون را می‌خواهد و حتی او هم معتقد است الان زمان آن نیست که سردار به تیم‌های برتر دنیا برود.

آزمون گفت:‌


تیم‌های بزرگ دنیا روی بازیکنان جوان نظر دارند و مدام درباره آنها با باشگاه‌ها مذاکره می‌کنند و اگر باشگاهی مثل روبین کازان بخواهد نسبت به این مذاکرات عکس‌العمل نشان دهند حتما ما را خبر می‌کند. الان طارمی را ببینید که بسیاری از باشگاه‌های خارجی او را می‌خواهند و سردار هم همین شرایط را دارد اما ما عجله‌ای نداریم. فقط نمی‌دانم چرا رسانه‌ها اینقدر عجله دارند؟ تعجب می‌کنم چرا در آستانه جام جهانی به جای تشویق سردار این مسائل را می‌نویسند او را خراب کنند. می‌نویسند ما 10 ساله قرارداد بستیم و در حالی که در کشورهای درجه 3 هم بازیکنان اینچنین قرارداد نمی‌بندند. 

پدر مهاجم ایرانی روبین کازان در مورد تعویض زودهنگام سردار در بازی دوستانه 2 شب پیش گفت:


یک مقدار سردار از ناحیه کشاله مشکل داشت که البته این مصدومیت هم برطرف شده و از امروز با آمادگی در تمرینات گروهی شرکت می‌کند اما مصدومیت‌های او را هم بزرگ می‌کنند در حالی که مصدومیت در فوتبال مثل سایه همراه بازیکن است و اینطور نیست که نوشته می‌شود. ازمردم و هواداران سردار هم تشکر می‌کنم و همیشه دعاگوی آنها هستم.

وی در پایان گفت:


جالب اینکه وقتی بردیف پرش‌های بینظیر سردار را دید از من درخواست کرد تا سال گذشته با گلرها و مدافعان روستوف و امسال هم با گلرها و مدافعان کازان کار کنم و در حالی که در ایران به من به عنوان مربی والیبال اهمیت نمی‌دهند، در خارج از ایران یک سرمربی فوتبالی از علم من والیبالی چطور استفاده می‌کند.

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب