حمید هیراد
حمید هیراد

" حمید حسین‌زاده، با نام هنری حمید هیراد (زاده متولد ۱ بهمن ۱۳۷۰ در فسا) خواننده موسیقی پاپ اهل ایران است. او بخشی از آهنگ انفرادی را از غزل ۱۰۳ شهریار استفاده کرده است. "

فعالیت هنری

حمید هیراد از ۶ سالگی به خوانندگی علاقه پیدا کرد و در ۱۵–۱۶ سالگی پس از اتمام هنرستان با ترانه و ترانه‌سرایی آشنا شد و پس از آن سبک موسیقی سنتی را انتخاب کرد. البته به گفتهٔ خود او، از همان دوران کودکی شیفتهٔ موسیقی سنتی بوده‌است. او در کنار دنبال کردن موسیقی به صورت حرفه‌ای به ترانه‌سرایی پرداخت. سپس با چند کار نیمه‌حرفه‌ای با گروهی موسوم به «داروگ» فعالیت هنری خود را ادامه داد.


او به واسطهٔ آشنایانش یکی از آثار سنتی خود را به مدیرعامل شرکت «آوازی نو» ارسال کرد و پس از پذیرفته شدن، همکاری‌اش را با این شرکت آغاز کرد. او پس از یک سال در اواخر سال ۱۳۹۵ کار موسیقی را رسماً آغاز کرد. البته او پس از عقد قراردادی با این مؤسسه، حدود یک سال فعالیت چندانی نداشت و به گفتهٔ خود به بررسی آثار پاپ روز و سبک‌های مختلف موسیقی می‌پرداخت؛ چرا که تا آن روز با این سبک‌ها آشنایی نداشته‌است.


اولین آهنگ وی با گروه پازل بند در کنار علی رهبری و آرین بهاری در ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ با نام «بی‌تاب» منتشر شد. در اردیبهشت ۱۳۹۶ آهنگ مستقل وی با نام «مستم کن» روانهٔ بازار شد. در تیرماه ۱۳۹۶ آهنگ «دلارام» را به همراهی پازل بند منتشر کرد که مورد اقبال طیف گسترده‌ای از مردم قرار گرفت.


ترانه‌سرایی

اشعار او در قالب تغزل و بداهه‌سرایی با چاشنی تلفیقی اشعار شاعران بزرگ همچون مولانا، حافظ و سعدی است


اتهام سرقت ادبی

هیراد مورد انتقاد برخی محافل هنری قرار گرفته و بعضی منتقدان و شاعران، ازجمله علیرضا بدیع، شهرام سببی و مهتاب یغما او را به سرقت ادبی متهم کرده‌اند. به نوشتهٔ زینب مرتضایی‌فرد در روزنامهٔ سازندگی هیراد از اشعار مولانا، سیمین بهبهانی و شهریار استفاده کرده اما نام خود را به عنوان ترانه‌سرا ثبت کرده‌است.همچنین، در ۸ فروردین ۱۳۹۷، چهل نفر از شاعران و ترانه‌سرایان سرشناس کشور، با انتشار بیانیه‌ای با موضوع «تضییع حقوق مؤلفین و حواشی ایجادشده توسط حمید هیراد» بیانیه‌ای را منتشر کردند و ضمن ناپسند خواندنِ سرقت ادبی و محکوم کردن آن، خواستار رسیدگی این موضوع از طریق مراجع ذیربط شدند. برخی از امضاکنندگان بیانیه عبارت‌اند از: اکبر آزاد، علی‌رضا بدیع، روزبه بمانی، محمدعلی بهمنی، مهدی ایوبی، سعید بیابانکی، کمال حسینیان، سعید دبیری، ایرج زبردست، سیامک عباسی، حسین غیاثی، نیلوفر لاری‌پور، امیرحسین مدرس، محمد مقتدایی، ایلیا منفرد، علی‌اکبر یاغی‌تبار، میثم یوسفی. هیراد در بیانیه‌ای گفته که در بخش معرفی آثار، به‌خصوص در قطعات جدیدتر، منبع را ذکر کرده و سعی کرده از ترانه‌سرا اجازه بگیرد. او در این بیانیه «فقدان اعتماد کامل به صحت اسامی در محدودهٔ فضای مجازی» و «تردید اخلاقی در ضایع شدن حقوق صاحبان حقیقی آثار» را دلایلی برای ذکر نکردن اسامی ترانه‌سراها عنوان کرده‌است

لاف

ترانه‌شناسی

تک‌آهنگ‌ها

سال ترانه آهنگساز تنظیم‌کننده

۱۳۹۶ مستم کن حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۶ بی تاب حمید هیراد و پازل باند آرین بهاری

۱۳۹۶ فراموش کن حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۶ دلارام پازل بند پازل بند

۱۳۹۶ معشوقه حمید هیراد و پازل بند پازل بند

۱۳۹۶ رسوایی حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۶ شب که شد حمید هیراد پازل بند

۱۳۹۶ خدا حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۶ عشق حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۶ شوخیه مگه حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۶ نیمهٔ جانم حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۶ یار حمید هیراد پازل بند

۱۳۹۶ انفرادی حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۶ دیوانهٔ شهر حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۷ ماه من حمید هیراد پازل بند

۱۳۹۷ هل هله حمید هیراد مهرشاد خنج

۱۳۹۷ عاشق حمید هیراد تایماز اطاعتی

۱۳۹۷ جنجال حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۷ خاتون حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۷ کدئین حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۸

دیر کردی حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

۱۳۹۸ دهه شصت

حمید هیراد امیر میلاد نیکزاد

همچنین دو بار حضور و اجرا به همراه گروه پازل بند در برنامهٔ «فرمول یک» داشته‌است.

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب